Općina Sveti Ilija26.05.2015

Bespovratne potpore za investicije u vinarije i marketing vina

U okviru Nacionalnog programa pomoći sektoru vina objavljen je prvi ovogodišnji natječaj za Investicije u vinarije i marketing vina. U cilju povećanja i modernizacije proizvodnje te jačanja konkurentnosti vinarima su na raspolaganju potpore do 1,5 milijuna EUR. Projekti se zaprimaju do 12.06.2015., a minimalni iznos potpore po projektu iznosi 5.000 EUR.

Ciljevi mjere su povećanje proizvodnje kvalitetnih vina i povećanje konkurentnosti proizvođača kroz modernizaciju proizvodnje vina, kroz nova ulaganja u infrastrukturu vinarija i prerađivačkih kapaciteta, a u cilju smanjenja troškova proizvodnje uzimajući u obzir zahtjeve iz područja sigurnosti hrane i visokih ekoloških standarda u procesu proizvodnje. Prijaviti se mogu proizvođači (fizičke ili pravne osobe) upisani u Vinogradarski registar u trenutku podnošenja prijave.

Prihvatljive aktivnosti za mjeru Investicije su:

a)      izgradnja vinarija, vinoteka, kušaonica, prodajnih prostora na i izvan gospodarstva

b)      kupnja novih strojeva i opreme, uključujući i računalne programe

c)      naknade za arhitekte i inženjere, konzultante, studije, patente i licence

Osim za ulaganja u vinarije i marketing vina, otvoren je i natječaj za restrukturiranje vinograda.

Više informacija o natječaju i potrebnoj dokumentaciji možete pronaći na: